0 Kč

CHORVATSKO - IGRANE

 

   Chorvatsko - Igrane - nádherná dalmátská vesnička
v srdci Makarské riviéry

Předpověď počasí
Počasí Split - Slunečno.cz

Igrane
Středodalmatinské turistické městečko se nachází v srdci Makarské riviéry a patří do Splitsko-dalmatinské župy. Nachází se ve stejnojmenné zátoce na úpatí pohoří Biokovo s mírným středomořským klimatem a vegetací, oblázkovými plážemi a četnými turistickými zajímavostmi. Je ideální destinací pro příjemný pobyt pro turisty. Kvalitní stravování, kulturní a historické dědictví , nedotčená příroda jsou hlavními důvody proč do Igrane přijíždějí turisté a stále se opakovaně vrací.

Igrane je vzdálené 16 km od Makarské, 77 km od Splitu, 80km od Medžugorje a 140 km od Dubrovníku.Je v ideální dopravní vzdálenosti pro turisty , kteří chtějí navštívit širší okolí. V bezprostřední blízkosti jízdy lodí je ostrov Hvar, poblíž jsou ostrovy Brač, Korčula a poloostrov Pelješac.

Řady starých obnovených domů na strmém svahu tvoří spolu s novou výstavbou harmonický celek se 400 obyvateli, která se spouští k moři, přístavu a dlouhé oblázkové a písčité pláži

Trajektový přístav v Drveniku je vzdálen 11 km a trajekty spojují ostrovy Hvar a Korčula, na ostrov Brač jezdí trajekt z Makarské.

V docházkové vzdálenosti jsou restaurace s typickou dalmatinskou středomořskou kuchyní, rychlé občerstvení, obchůdky se suvenýry, směnárny, obchody s potravinami, pošta, bankomaty.

Při příjezdu nejprve uvidíte farní kostel Panny Marie od Ružarija (Růžencové ), který byl postaven v roce 1752. Štíhlá kamenná zvonice která dominuje krajině, byla postavena v roce 1925 podle návrhu architekta Nikoly Perice z daru Dulana Paruna. Pod farním kostelem se  nachází věž Zalina kula, jedna z nejcenějších kulturních a historických památek Makarské ze 17. století, unikátní památka postavená na obranu proti nájezdům Turků z osmanské říše, stojí vybudovaná v době Kandijské války v níž se vyznamenal Zale Antičič, po němž je  pojmenovaná.

Je opravená, ve velmi dobrém stavu a je to zajímavý cíl procházky podél moře a uličkami mezi kamennými domky.

Na místním hřbitově se nachází kaple sv.Mikuláše z roku 1925 a raně křesťanský kostel sv.Spasa. Je zde několik středověkých náhrobků, zachovalý římský sargofág, který je svědkem osídlení v době římské.

Nad Igrane přes Biokovo ze severní strany je stará vesnice Gornje Igrane, horská vesnice s několika vískami, z nichž se obyvatelé postupně stěhovali k moři, kde měli svou půdu, vinohrady a olivové háje. Kdysi nepřístupné, řídce obydlené, dnes skrz tyto končiny prochází moderní silnice od Vrgorace do Makarské.

V centru u moře je barokní letní letovisko, dům rodiny Šimič-Ivaniševič z 18. století , postaven roku 1760.

Pod ním byla v roce 1908 postavena oleárna Uljarská zadruga, která po rekonstrukci slouží dodnes. Je tady moderní automatická linka na zpracování oliv a výsledným produktem je vyhledávaný olivový olej.

Obyvatelé kdysi tradičního centra pěstitelů oliv ani dnes nezanedbávají i své olivové háje, nýbrž je obnovují a společnými silami vybudovali nejmodernější provoz na zpracování oliv.

V minulosti se zde lidé zabývali především zemědělstvím, chovem zvířat a rybolovem. Četné kamenné domy, cesty i suché kamenné zídky jsou svědky dávných dob a způsobu života.

V druhé polovině 20.století se stalo Igrane cílem mnoha turistů.

V okolí je několik velmi pěkných oblázkových pláží, které jsou vhodné pro děti i neplavce.
Hlavní pláž letoviska je dlouhá cca 300 m, večer osvětlená promenáda, převlékárny, sprchy se sladkou vodou.

V historických dokumentech je zmínka novodobé historie místa  kolem 14. století, do té doby místní okolí obývali Římané, což dokazují archeologické  nálezy v okolí. Zajímavý je zachovalý římský most na původní silnici.

Udělejte si krásné léto na mořském vzduchu a sluníčku, hýčkejte se koupáním nebo množstvím výletů, sportem i jinou relaxací.

Hezké a klidné místo vhodné pro děti i seniory, malebná vesnička s dlouhou promenádou táhnoucí se podél moře.

Z letoviska se pravidelně pořádají celodenní výlety lodí na blízké ostrovy Brač, Hvar, Korčulu.

Tyto výlety jsou spojeny s koupáním, procházkou po historických částech obcí na jednotlivých ostrovech a v neposlední řadě i dobrým jídlem , které si můžete vychutnat při plavbě na lodi.

Dobré podmínky jsou v okolí především pro cyklisty  i pěší turisty. Mohou využít turistické i cyklistické trasy v blízkosti pobřeží nebo náročnější v blízkosti horského masivu Biokovo , kde jsou  prudké jižní svahy.

Biokovo
Park přírody a nejvyšší středozemní hory přímo u moře. Říká se, že zde může současně vdechnout větřík z mořské hladiny i vůně nebe.

Má jedinečnou  geomorfologii, vyjímečnou rozmanitost a díky přírodním krásám bylo vyhlášeno v roce 1981 přírodním parkem. Rozkládá se na ploše 196 km2 a zahrnuje horský masiv v délce asi  30 km a průměrné šířce 7 km. Nachází se zde všechny typické krasové fenomény- závrty, škrapy, jeskyně, ledové ponory, kamenné kapsy a propasti, ze kterých je nejhlubší Mokre noge (-831 m) , čtvrtá nejhlubší v Chorvatsku. Nachází se zde četné jedinečné  rostlinné i živočišné druhy. Na nejvyšší vrchol Biokova Sv.Jure 1762mn.m. vede kromě stezek i cesta v délce 23 km, která je nejvyšší asfaltová cesta v Chorvatsku. Na vrcholu je vysílač, který je z dálky viditelný.

Ze zvláštních endemických druhů je nejznámější biokovský zvonek, z fauny zde našli útočiště orel skalní, sup bělohlavý, vlk, divoká prasata, kamzíci a mufloni.

Na vrchol Sv.Jure vede asfaltová cesta jsou zde zbytky někdejších kamenných příbytků, překrásné výhledy na Split, Omiš, Cetinu, Ostrovy Brač, Hvar, Korčulu. Součástí parku je i botanická zahrada Kotišina,  (16,5 ha), kde se můžete seznámit se stovkami rostlinných druhů Biokova.

Nad Igrane se tyčí předrománský kostel Sv. Mihovil z 11.-12. století zasazený mezi olivovníky. Ke kostelíku vede zpevněná cesta lemovaná krásně zpracovanými kamennými Božími mukami - Křížová cesta, která byla v roce 2022 vysvěcena biskupem. Je to pěkná procházka s krásnými výhledy na moře ( cca 40 minut ).

V katastru obce na svahu jižně od Jadranské magistrály se nachází zachovalý most přes potok z období Římské říše. 
Jméno Igrane je poprvé zmiňováno roku1466 a je tradičním centrem pěstitelů oliv.

Igrane leží na zalesněném poloostrůvku ve svahu nad mořem.
Lidé zde žijí z turismu a prodeje olivového oleje. Olivy zde rostou na velice starých stupňovitých terasách kolem celé osady.


Cestujeme do Chorvatska
 - rady před cestou ke stažení:

• Cestování a podmínky vstupu do Chorvatska - aktuálně | Velvyslanectví České republiky v Záhřebu - MZV. 


Koupání a pláže

Hlavní místní pláž se rozprostírá od přístavu k jihu v délce cca 300 m. Pláž lemuje promenáda s restauracemi, café bary a stánky se suvenýry. Pláž je vybavena sprchami a převlékárnami. Pláže Lučicu, Zaraču a další krásné pláže vhodné i pro nudisty naleznete jižně směrem k letovisku Živogošće.

Od přístavu severně vede promenáda podél moře s menšími plážemi až na pláž pod hotelem Punta. Na této pláži můžete vyzkoušet různé vodní atrakce, jako jsou padák, kruhy, vodní skútr či banán. 

Na severní straně mysu, na kterém se letovisko Igrane rozkládá, je krásná oblázková pláž Jarsan, kde si na své přijdou milovníci klidného a nerušeného odpočinku. Pláž je hůře dostupná, po strmější pěšince mezi kameny a keři, nicméně odměnou Vám bude překrásná pláž s bílými oblázky a velkými agávemi. Právě díky ztížené dostupnosti na pláži nebývá mnoho lidí a je vhodná i pro nudisty. Dále severně směrem k letovisku Drašnice jsou malé divoké pláže, dostupné pouze z moře. 

V letních měsících jsou ve vesničce organizovány vystoupení folklórních souborů a pěveckých skupin, organizují se zde i rybářské večery. Pláže jsou upravené a vhodné i pro nejmenší návštěvníky. Samotné Igrane není destinací známou nočním životem, ale všichni, kteří zatouží po zábavě do časných ranních hodin si mohou zajet do nedaleké Makarske, Baška Vody, Brely ... Labužníkům doporučujeme ochutnat domácí speciality v místních restauracích . Během pobytu v Igrane si určitě najděte čas pro návštěvu měst Makarska a Hvar.

Milovníkům sportovních aktivit je k dispozici množství sportovních zařízení pro vodní sporty, ale jsou zde i hřiště pro minigolf, trasy pro jogging, jízdu na kole a množství dalších.

Za pobřežní hrází, která poskytuje místa k nakládce a vykládce v hloubce kolem 3,5 m, leží mělké přístaviště. Ukotvení nalezneme severovýchodně od pobřežní hráze v hloubce kolem 5 m. Přístaviště je vystaveno jižním větrům. K dispozici je spouštěcí rampa.
 
Protože Igrane není velkým turistickým centrem, poskytuje dobré podmínky pro dovolenou s dětmi, které máte stále pod vašim dohledem. 


Ukázková videa


 Místa v okolí Igrane

• Zivogosce (2,1 km)
• Drasnice (3,39 km)
• Podgora (7,31 km)
• Sucuraj - ostrov Sučuraj (8,66 km)
• Drvenik (9,77 km)
• Tucepi (10,94 km)
• Podaca (14,82 km)
• Makarska (14,94 km)
• Brist (17,32 km)
• Gradac (19,24 km)


Skupinové zájezdy

Objednávky na skupinové zájezdy přijímáme po celý rok, Vaši poptávku zasílejte na e-mail: sbv@sbv.cz
Můžete nás také kontaktovat na tel.: +420 487 823 458, +420 608 964 629

...